Osoblaha

Obec Osoblaha se nachází v nejsevernější části okresu Bruntál při toku řeky Osoblahy v severním cípu osoblažského výběžku na souřadnicích 50°17" severní šířky a 35°23" východní délky. Okolí je součástí Slezské nížiny. Ze tří stran je obklopena územím Polska. Obec má rozlohu 2579 ha a žije zde asi 1200 obyvatel průměrného věku 31,7 let. Charakterem přírodních podmínek (průměrná nadmořská výška 227m a průměrná teplota 8,6°C) patří Osoblaha převážně k zemědělské oblasti.

Osoblaha původně bylo historicky cenné hrazené městečko, později významné průmyslové a kulturní středisko širokého okolí. Koncem poslední světové války však bylo téměř zničeno. Z předválečných budov a památek se dochovalo velmi málo - vyjímku tvoří empírová litinová kašna na náměstí z 19. století. 
Na území obce se dnes nacházejí zbytky městských hradeb.  K nim přiléhá židovský hřbitov s náhrobky ze 17. století. 

Vzhled znaku i praporu obce je dán historickými prameny. Stříbrné kužely na červeném podkladu znamenají součást enkláv bývalého olomouckého biskupství.

V současnosti je v obci poměrně široká občanská vybavenost: základní škola, mateřská škola, zdravotní středisko s praktickým, dětským a ženským lékařem, lékárna, kulturní dům, domov pro seniory, pošta, obecní úřad s matrikou, pracovní úřad. Obec má vlastní obřadní síň, která slouží k pořádání svateb, vítání nově narozených dětí, loučení žáků se ZŠ a MŠ, setkání s jubilanty a podobně.  V obci se nachází též síť obchodů a pohostinství.

V okrajové části obce se nachází sportovní areál s tenisovými kurty, koupalištěm, fotbalovým i volejbalovým hřištěm a otevřeným prostranstvím, na němž se pořádají různé kulturní akce.
V obci je též knihovna. 

 

Kontaktní údaje

Obec Osoblaha

Na Náměstí 106

793 99 Osoblaha

tel.: 554 642 031

fax.: 554 642 117

 

starosta: Ing. Antonín Rous

 

Email: starosta@osoblaha.cz

Internetové stránky: www.osoblaha.cz

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode