Zajímavosti

 

Kaple Navštívení Panny Marie (obnovená jako Kaple smíření) nad Rusínem

postavena v roce 1814 jako kaple Navštívení Panny Marie na kopci Klobouk nad obcí. Během osvobozovacích bojů v roce 1945 zničena a znovu vystavěna v roce 1993. Vysvěcena jako Kaple smíření. Výrazná dominanta okolí, poutní místo hojně navštěvované jak z Osoblažska, tak z Hlubčicka. Mramorová kropenka pochází se zrušené sesterské kaple v krnovské nemocnici (ukrývána řádovými sestrami na Ježníku u Krnova). Zvon ve zvonici pochází z Volyně, přiviezli si ho volynští Češi.

 

Kaple sv. Antonína Paduánského v Matějovicích

odsvěcená stavba, majitelka ruinu postupně opravuje. Kostel byl postaven v historizujícím slohu roku 1878, postupně chátral. V rámci restutice o něj nikdo neprojevil zájem, proto byl obcí prodán do soukromých rukou a tím zachráněn před jistou demolicí.

 

Matějovické jeskyně (Venušina jeskyně)

nevede k nim turistické značení, nacházejí se jihozápadně od Matějovic na pravém břehu říčky Hrozové. Byly u nich nalezeny odštěpky pazourků z mladší doby kamenné, z pozdější doby pak pochází pět jantarových korálků. Jsou to tzv. pseudokrasové jeskyně. V křídovém pískovci se zde vyvinuly podzemní útvary, které mají chodby dlouhé 11 a 23 metrů, široké i vysoké jsou přibližně 4 metry, jejich hloubka je 20 metrů. Současný vchod do jeskyní je uměle proražený, původní byl zavalený.

 

Kostel sv. Archanděla Michaela 

první zmínka pochází z roku 1309. Kostel zbudovaný na místě mnohem starší dřevěné svatyně byl v 16. století i později několikrát přebudován. Vzácnou historickou památkou je zachovalá obranná hřbitovní zeď ze 16. století.

 

Dřevěná socha Panny Marie (Hrozovská Madona)

datovaná kolem roku 1500 a dnes vystavená ve Slezském zemském muzeu v Opavě (od roku 1951 vedena ve sbírkách muzea). Je vysoká 138 cm, je dutá, některé části chybí, poškozena dřevokazným hmyzem.

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode